Bachledka pešo?

08.12.2021

Drvivá väčšina návštevníkov Bachledovej doliny absolvuje výlet k Chodníku korunami stromov či do Kráľovstva lesa gondolou. Ak však patríte k tej malej hŕstke milovníkov tradičných prechádzok, určite venujte pozornosť nasledujúcim riadkom. V prípade, že by ste radi absolvovali výlet k spomínanému Chodníku či inej atrakcii na vrchole Spišskej Magury, máte na výber viacero možností.

Prvá trasa začína priamo v stredisku Bachledka SKI&SUN pri spodnej stanici lanovky. Ak idete autom, zaparkujte na parkovisku, ktoré je určené návštevníkom strediska. Prechádzka lesom trvá približne hodinu, menej zdatným asi hodinu a pol a je naozaj náročná, preto pozor, je potrebné náležite sa vybaviť a neísť za daždivého počasia (odporúčame dobrú obuv, oblečenie i kondíciu). Pre presnejšie info, nech sa páči kliknite priamo sem.

Bachledova dolina s deťmi - príďte na koniec Bachledovej doliny vyhnite sa davom?

Druhou možnosťou, ako sa dostať na hrebeň Spišskej Magury pešo je ísť autom na koniec Bachledovej doliny. Tu môžete zaparkovať na súkromnom parkovisku Ski Bekeš (5 EUR/deň). Priamo z tohto bodu máte viacero možností, ako sa vybrať do cieľa. Ak chcete ísť najkratšou a najrýchlejšou cestou, vyberte sa z parkoviska po žltej turistickej značke. Čaká Vás približne 25 až 35 min dlhá prechádzka, pôjdete zväčša lesom. Koncom leta a v jeseni Vám odporúčame vziať so sebou i košík, naisto tu nájdete hríby a iné lesné plody.

Bachledova dolina s kočíkom

Ak by ste si však radi užili nádherné výhľady na Bachledovu či Blaščackú dolinu, vynechajte predchádzajúcu možnosť a z parkoviska postupujte ďalej po žltej cyklotrase č. 8863. Hovoríte, že nemáte pri sebe mapu? To vôbec neprekáža, spýtajte sa domácich, určite Vám s radosťou poradia.

Táto prechádzka Vám zaberie 1 až 1.5 hodiny a stojí naozaj za to. Výhľad z kopca je skutočne ohromujúci, kamkoľvek sa pozriete. Ako na dlani budete mať pred sebou celé Belianske Tatry, uvidíte veľkú časť Ždiaru a energiu načerpáte i pohľadom na pekný a bujný priľahlý les. Prechádzku ocenia i mamičky s drobcami, keďže táto trasa je ľahko dostupná i s kočiarom, dostanete sa s ním až na Spišskú Maguru. Pravda, je potrebné počítať s lepšou kondíciou a mať so sebou i bežný športový kočiar, "golfáče" v tomto prípade naozaj nepostačia.

S kočíkom je možné dostať sa po magistrále až na Príslop, teda koniec Ždiaru, z hrebeňa Magury je to približne trojhodinová prechádzka s celkovou dĺžkou asi 6km. Túto ale odporúčame len za pretrvávajúceho priaznivého počasia, pretože počas dažďov by ste mohli veľmi ľahko zapadnúť v blate.

Výhody pre ubytovaných hostí

Naši hostia v Priváte Bachledova dolina si môžu užiť viacero výhod. Prvou je bezplatné parkovania, keďže Privat Bachledova dolina je v tesnej blízkosti parkoviska Ski Bekeš :) Zároveň vyzdvihujeme možnosť obmeny prechádzok kedykoľvek v priebehu dňa, veď každý z nás má iné nároky i kondíciu.

Pre milovníkov kultúrneho dedičstva odporúčame vychádzku do priľahlej Blačšackej doliny, máte ju naozaj na skok a veríme, že Vám jej krása vyrazí dych. Pokocháte sa neporušenou prírodou i originálnou zástavbou v duchu pôvodnej ždiarskej architektúry, Blaščacká dolina je jedna z posledných, skoro autenticky zachovaných častí Ždiaru.

Hosťom s mlsným jazýčkom odporúčame povyraziť si cez kopec cez Blaščackú dolinu až k chate Baba Yaga na polesí na vynikajúcu cesnačku alebo lahodné dezerty (či na pivko), ste pri nej za necelú hodinku. Verte, že za ich štrúdľou sa ešte nie jeden raz pešo prejdete :).


Ubytovanie v Bachledovej doline

Privát Bachledova dolina Vám ponúka kvalitné ubytovanie v súkromí. Dva apartmány na dvoch poschodiach rodinného domu.