Vleky a lyžovanie v Bachledovej doline a  v Ždiari 

24.01.2022

Tradícia lyžovania

v Bachledovej doline siaha do minulého storočia. Milovníci zimných športov, teda nielen lyžiari, ale i snowboardisti, bežkári či nelyžujúci sa sánkari oceňujú v Bachledke ideálne podmienky, ktoré im tu príroda vytvorila - hojnosť snehovej nádielky a zväčša príjemné zimné počasie. Dovoľte nám predstaviť Vám možnosti lyžovania v Bachledovej doline a jej blízkom okolí.

Bachledka SKI & SUN

V roku 1986 bola v Bachledovej doline uvedená do prevádzky nová trojsedačka, ktorú zainvestovala i spravovala spoločnosť Tatranská správa účelových zariadení. V tom čase šlo o jednu z prvých trojsedačiek na Slovensku. Dlhý čas bola toto jediná investícia v stredisku Bachledova dolina. Lyžiarska sezóna trvala v priemere 3 týždne, nakoľko neexistovalo v tejto lokalite zasnežovanie, ktoré pribudlo až v roku 2005, a v tomto období začali pribúdať vleky (vlek do Frankovej), lanovka (do Jezerska), ďalšie zjazdovky, inforcentrum či rozhľadňa.

V roku 2018 nahradila pôvodnú trojsedačku nová, moderná desať miestna gondola, ktorá je dielom spoločnosti Leitner ropeways. Táto skrátila dobu prepravy z 20 až 25 minút na necelých 7 minút a značne navýšila počet prepravovaných pasažierov za hodinu až na 1734. Takto si dnes môžu návštevníci vychutnať jazdu na vrchol Spišskej Magury v teple a suchu za každého počasia a v bezpečí bez ohľadu na počasie. Všetky informácie o gondole nájdete tu.

V stredisku Bachledka SKI & SUN si na svoje prídu všetci- lyžiari, snowboardisti, bežkujúci, ski alpinisti i sánkari. Lyžiari majú na výber 3 doliny (Bachledova dolina - gondola, vlek, detský vlek, Franková -vlek, Jezersko-štvorsedačka i vlek). Trate su čo sa týka náročnosti roznorodé, od najjednoduchších zjazdoviek až po čierne, naozaj náročné.Po lyžovačke si môžete dobiť energiu v reštaurácii Panorama či malých bufetoch na zjazdovke.

Stredisko DENY

V tomto lyžiarskom stredisku nájdete 4 lyžiarske vleky so zjazdovkami ľahkej náročnosti v celkovej dĺžke 1 800 m s prevýšením 140 metrov. Lyžiarske stredisko DENY je osvetlené, vďaka čomu majú klienti možnosť večerného lyžovania. Okrem lyžiarskych prepravných zariadení stredisko ponúka i ďalšie doplnkové služby - požičovňu lyžiarskej a snowboardovej výstroje, ski servis, požičovňu snežných skútrov a saní, v stredisku sa nachádza lyžiarska a snowboardová škola, detský areál, sánkarská zábavná trať, bufet aj športová predajňa.

Ski Bekeš

Koniec Bachledovej doliny ukrýva "športové tajomstvo" - malý vlek ukrytý pred zrakom drvivej väčšiny masy lyžiarov, ktorí si prišli do tejto časti Ždiaru lyžovať. Maličké stredisko je  pre vyslovených  fajnšmekrov- malý vlek s celkovou dĺžkou necelých 500m, s krásnym prevýšením 136m ponúka na troch zjazdovkách možnosť výborne si zalyžovať a načerpať energiu z ticha a nádherných výhľadov na končiare Belianok, s Bachledkou ako na dlani, za veľmi príjemnú cenu. Pri oddychu sa môžete osviežiť ponukou malého bufetu priamo pri nástupnej stanici. Jedinou nevýhodou je fakt, že stredisko je závislé od prírodného snehu, keďže nemá zasnežovanie. Avšak i v prípade, že snehu na lyžovanie nie je dostatok, máte možnosť vybehnúť si svahom nahor na bežkách či "ski alpoch" a spustiť sa spať do Bachledky, alebo pokračovať v bežeckej prechádzke magistrálou Spišskej Magury až na Strednicu, alebo na druhú stranu, do strediska Ski and Sun Bachledova.

I v Ždiari si môžete výborne zalyžovať. Nech sa páči prehľad možností:

Skicentrum Strednica

Ak radi obdivujete majestátnosť našich hor, lyžovanie v tomto stredisku Vás bude fascinovať. Ocitnete sa priamo pod ždiarskym Havranom a Vidlou, dominantami Belianskych Tatier.

V stredisku Strednica nájdete šesť vlekov, otvorenú sedačku a dve bežkárske trate. Celková prepravná kapacita strediska je 6900 ľudí za hodinu, vďaka čomu máte istotu, že si tu zalyžujete bez tlačenice na vleku. Tradícia lyžovania na týchto miestach sa začala písať už pred "pár" rokmi, okolo roku 1952. Toto stredisko je primárne určené pre rodiny s deťmi a začiatočníkov, nakoľko svahy sú s miernym sklonom a lyžiarske trate sú krátke. Svah pri štvorsedačke je zase pre náročnejšieho lyžiara práve pre jeho väčší sklon. V stredisku nájdete i lyžiarsku školu a bufety, kde si môžete oddýchnuť a dobiť sily pri dobrom občerstvení.

Skicentrum Monkova dolina

Lyžiarske stredisko SKI MONKOVA DOLINA nájdete v Monkovej doline, 1,5 km od obce Ždiar, priamo pri hoteli MAGURA, priamo v lone Belianok. Či ste lyžiar a či nelyžiar, výhľadom na okoli sa v Monkovej doline určite nebudete vedieť nabažiť, kam sa pozriete, všade hory, les, Belianky.... a nádherný pokoj. Milovníkov lyžovania istotne poteší predĺžená prevádzková doba denne od: 9.00 do 20.00 hod., taktiež na nové bežecké trate v okolí. Zjazdovky sú tu samozrejme denne upravované ratrakom. Hneď pri stredisku majú návštevníci k dispozícii bezplatné parkovisko priamo pri zjazdovke, resp. pri hoteli MAGURA, odkiaľ sa už na lyžiach spustíte k zjazdovke a taktiež aj od zjazdovky k parkovisku. Celková dĺžka zjazdoviek je 700m s prepravnou kapacitou 540 os/hod. Prevádzková doba je od 9.00 - 16.00 hod. (denné lyžovanie) a od 16.00 - 20.00 hod. (večerné lyžovanie). Pred hotelom (hneď pri stredisku) je k dispozícii malý vlek s dĺžkou 100 m pre úplných začiatočníkov, sánkarov a bobistov.

Okrem tohto všetkého v Monkovej doline nájdete vždy perfektne upravené bežecké trate a dokonca i klzisko Ski Monkova Icefun!

Oddýchnuť a nabrať sily nie je v Monkovej problém, od hladu či smädu Vás zachráni bufet priamo v stredisku, taktiež tu nájdete požičovňu lyžiarskeho výstroja, ski servis i lyžiarsku školu.

Skicentrum Strachan

Stredisko sa nachádza na hornom konci Ždiaru smerom na Poľsko. Nájdete v ňom 4-sedačkovú lanovku a 2x vlek Tatrapoma. Lyžovanie je primárne vhodné pre rodiny s deťmi (a ak si chcú rodičia trošku oddýchnuť a sami si zalyžovať, pre deti tu už majú pripravený detský areál s dreveným domčekom a hojdačkami). Parkovanie v areáli strediska je zadarmo, máte k dispozícii požičovňu lyžiarskeho výstroja, oddýchnuť si múžete v reštaurácii či bufete a potom hor sa na lyžovanie na denne upravených zjazdovkách. Zo strediska sa dostanete po hrebeni Spišsej Magury až do Bachledovej doliny, či už pešo, na bežkách alebo skialp lyžiach.


Ak sa rozhodujete, či sa lyžovanie v Bachledovej doline či Ždiari oplatí, vedzte, že áno. Nielen, že si zašportujete, ale načerpáte i energiu z priľahlých kopcov a krásy, ktoré ponúkajú. Ak ešte stále hľadáte ubytovanie, nech sa páči, pozrite si našu ponuku v rodinnom Private Bachledova dolina.

Ubytovanie v Bachledovej doline

Privát Bachledova dolina Vám ponúka kvalitné ubytovanie v súkromí. Dva apartmány na dvoch poschodiach rodinn0ho domu.