Bachledova dolina, Ždiar a blízke okolie s deťmi

03.03.2022

Plánovať dovolenku s dieťaťom či dokonca viacerými deťmi býva pre rodičov sem tam ťažší oriešok, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Dovolenka s deťmi, to nie je len ubytovanie či stravovanie, to je hlavne o tom, aký program deťom a vlastne celej rodine vymyslieť.

V tomto článku nájdete viacero užitočných tipov, ako plnohodnotne využiť čas pri pobyte v Bachledovej doline (Ždiari a blízkom okolí) v každom ročnom období a za každého počasia, nech sa páči.

Bachledova dolina a okolie pre deti v lete

Bachledovu dolinu v posledných rokoch spoznali viacerí vďaka Chodníku korunami stromov, prípadne vďaka Kráľovstvu lesa v stredisku SKI & SUN Bachledova. Ak ste tieto atrakcie už navštívili, je čas začať spoznávať Bachledku ďalej :).

Hneď vedľa spomínaného Kráľovstva lesa nájdete rozhľadňu, ktorá poskytuje nádherné výhľady na slovenskú i poľskú stranu. Uvidíte štíty Vysokých Tatier, Belianok, hrebeň Spišskej Magury i korunu Pienin.

Za pekného počasia odporúčame pokračovať od strediska Bachledka SKI & SUN hrebeňom Spišskej Magury na koniec Ždiaru. Ide o približne o 7km dlhú prechádzku, zväčša po rovine (sem tam mierne stúpanie a klesanie), s možnosťami viacerých zastávok po ceste. Za pekného počasia je túto prechádzku možné bez problémov absolvovať i s kočiarom. Skoro po celý čas budete mať výhľad na Havran a Vidlu - končiare Belianskych Tatier, taktiež i na Zamagurie. Po príjemnej prechádzke odporúčame zakotviť na výdatný obed v niektorej z vynikajúcich ždiarskych reštaurácií. Cesta späť do Bachledky je možná taktiež pešo (cez obec, novovybudovaný chodník ide obcou a končí tesne pred odbočkou do Bachledovej doliny).

Ďalšou z obľúbených možností na prechádzky, ale i na cykloturistiku je chodník vybudovaný po polesí Ždiaru. Tu je na Vás, z ktorej strany sa vyberiete. Ak idete pešo (s kočíkom je to rovnako bez problémov), odporúčam doviezť sa autom na začiatok Monkovej doliny, kde sa dá auto bezpečne odparkovať. Cez potok prejdete po drevenej lávke a zabočíte doľava (doprava vedie cesta až na Strednicu, tiež veľmi pekná prechádzka, tu však radšej kočík nechajte v aute, nakoľko po ceste sú ťažko zjazdné úseky). A teraz sa už bezpečne môžete kochať výhľadom na Ždiar, ktorý bude po Vašej ľavici z úplne inej perspektívy, na akú ste zvyknutí. Cestou budete míňať legendárnu Babu Yagu, kde odporúčame doplniť energiu pri vynikajúcej cesnačke (12 bodov z 10, naozaj), pri inej delikatese, či pri kofole a pivku. Deti sa zatiaľ vybláznia v jej okolí. Pri pokračovaní cestou ďalej miniete i zvyšok obce, rovnako odbočku do Bachledky a budete lesom pokračovať až do Tatranskej Kotliny. Cesta je príjemná a veľmi rýchlo ubieha. Je dlhá približne 7 km a svižnou chôdzou ju zvládnete za 1 až 1.5 hod. Tesne pred Tatranskou Kotlinou sa ocitnete v kameňolome, ktorého majestátnosť Vám naisto zaimponuje. Miesto je vhodné na oddych, sú tu lavičky na posedenie, a okolie je naozaj úžasné. V Tatranskej Kotline je vychýrená Koliba, kde opätovne môžete nabrať sily na cestu spať.

Ak ste šli zo Ždiaru po chodníku na bicykloch, nemusíte sa hneď vracať, ale môžete pokračovať chodníkom až na rybník v Spišskej Belej. Celá trasa od Monkovej doliny až do Spišskej Belej je dlhá približne 16 km, chodník je celoasfaltový, vhodný pre cyklistov i korčuliarov.

Pre rodinu s väčšími deťmi odporúčame v lete (od júna do konca augusta) návštevu lanového parku v Tatranskej Kotline. Trasa je dlhá 250m a laná sa nachádzajú vo výške 6m. Deti budú musieť čeliť mnohým prekážkam a zaručene sa nebudú nudiť. Pre najmenších je určení trať Mini Spider. Park je v prevádzke len za priaznivého počasia.

Na načerpanie síl a na prechádzku, ktorú zvládnu i najmenší odporúčame autom zájsť do Tatranskej Javoriny, odstaviť na niektorom z platených parkovísk a prebehnúť sa pešo k hotelu Monfort, presnejšie popri hoteli Monfort k sprístupnenému zámočku kniežaťa Christiana Kraft Hohenlohe-Öhringen. Jeho okolie, ale najma výhľady na Belianky je magické. Človek má pocit, že je v raji, stačí si len ľahnúť do trávy, privrieť oči a spokojne dýchať. Deti sa vyšantia a vy budete ako znovuzrodení. Ak chcete navštíviť i zámoček samotný, i to je možné. Je prístupný bezplatne od 1.5. Do 31.10., treba si počkať na organizovaný vstup a potom sa už len kochať jeho interiérom, kde ostala značná časť pôvodného vybavenia. Pri prechádzke Tatranskou Javorinou neobíďte pôvodný drevený kostol Sv. Anny, ktorý sa pýši titulom národná kultúrna pamiatka (spolu s priľahlým cintorínom, drevenou márnicou, hrobkou Kegelovcov a pomníkmi kniežaťa Hohenlohe a J. Votrubu.

V prípade nepriaznivého počasia netreba vešať hlavu, možností na vyplnenie času je rovnako dosť, akurát je potrebné použiť auto a vybrať sa trošku ďalej od Bachledky. Milovníkom vody môžeme odporučiť viaceré kúpaliská a aquaparky (Aquacity Poprad, termálne kúpalisko Vrbov, v blízkom Poľsku Goracy Potok v obci Szaflary, Terma Bania v obci Bialka Tatrzanska, Termy v obci Bukowina a i). Tým, ktorým voda až tak nechýba odporúčame návštevu Dobrej hračky v Tatranskej Lomnici, galérie Poliankovo v Tatranskej Polianke či Tricklandie v Starom Smokovci.


Vynikajúcu východiskovú polohu na absolvovanie horeuvedených výletov určite nájdete u nás, v rodinnom Private Bachledova dolina v Bachledovej doline. Pozývame Vás na pobyt k nám.

Ubytovanie v Bachledovej doline

Privát Bachledova dolina Vám ponúka kvalitné ubytovanie v súkromí. Dva apartmány na dvoch poschodiach rodinn0ho domu.